تجهیزات شبکه پسیو GPON را می توان به دو بخش اکتیو و پسیو تقسیم بندی نمود. تجهیزات پسیو شامل فیبر و تقسیم کننده می شود. در بخش اکتیو تجهیزات تنوع بیشتری دارند که در زیر به معرفی آنها می پردازیم.

OPTICAL LINE TERMINAL (OLT)

این المان در واقع قلب شبکه پسیو انتقال اطلاعات محسوب می گردد و نقطه پایانی تجهیزات ارائه دهنده سرویس در بستر فیبر می باشد. این تجهیز دو کارکرد عمده دارد:

  1. تبدیل سیگنال های الکتریکی مورد استفاده در تجهیزات ارائه دهنده سرویس (VOIP, PSTN , …) و سیگنال های نوری مورد استفاده در سمت پسیو شبکه انتقال اطلاعات
  2. انجام عملیات مولتی پلکس کردن و دسته بندی اطلاعات جهت استفاده ONT ها و ONU ها

OLT

 

GPON NETWORK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OPTICAL NETWORK TERMINAL (ONT)

ONT مبدل سیگنال مابین شبکه پسیو و نودهای پایانی شبکه در پایین دست آن می باشد. در این المان سیگنال نوری به سیگنال های الکتریکی و محیط انتشار سیگنال از فیبر به مس و یا هوا و بالعکس تبدیل می گردد.

انتقال اطلاعات در بستر فیبر و بهره برداری از آن مسلتزم استفاده از تجهیزات مخابرات نوری است. این نحوه انتقال اطلاعات علی رغم مزایایی که دارد، جهت استفاده مشترکین مناسب نمی باشد. دلیل این امر را می توان در دو مورد خلاصه کرد:

  1. رایج نبودن تجهیزات مخابرات نوری
  2. در شبکه نوری برخلاف سیستم تلفن سنتی، توان مورد نیاز تلفن ها در شبکه منتقل نمی شود

با این توضیحات از ONT جهت انجام وظایف زیر در شبکه استفاده می شود:

  1. ایجاد ترمینال مناسب جهت جوش فیبر
  2. Demultiplex کردن اجزای مختلف اطلاعات (تلفن، تلویزیون و اینترنت)
  3. تامین توان مورد نیاز تجهیزات سیستم تلفن

ONT

OPTICAL NETWORK UNIT (ONU)

ONU را می توان المانی مشابه ONT ولی با ظرفیت بالاتر در نظر گرفت. در حالی که ONT با چند پورت تلفن، دیتا و شبکه Wi-Fi جهت استفاده چند نود معدود در فضایی مانند یک واحد مسکونی استفاده می شود، ONU وظایفی مشابه را جهت سرویس دهی به تعداد بیشتری نود مانند یک ساختمان مسکونی یا یک واحد تجاری بزرگ انجام می دهد.

ONU

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقشه جهان